Naar de inhoud
autocontrole.nl

Afkeurpunt 053

Bovenbouw ondeugdelijk bevestigd

Dit is APK-afkeurpunt 053 uit de gebrekencodelijst van de RDW, in de categorie carrosserie en roest. Het werd in Nederland 28.181 keer geconstateerd bij keuringen, op 23.513 verschillende voertuigen.

Roest aan dragende delen is de duurste categorie en komt altijd terug.

Geconstateerd
28.181
Voertuigen
23.513
Van alle gebreken
0.11%
Meest voorkomend
#83

Hoe vaak komt dit voor?

Dit gebrek is goed voor 0.11% van alle 24.662.334 gebreken die de RDW bij keuringen heeft geregistreerd, waarmee het op plaats 83 staat.

Het werd voor het eerst vastgelegd op 02-06-2022 en het laatst op 10-09-2026. Gemiddeld is het 1.20 keer per voertuig gemeld — dat het vaker dan één keer per auto terugkomt, wijst erop dat het regelmatig niet blijvend wordt verholpen.

Bij welke merken komt dit het vaakst voor?

Afgezet tegen het aantal auto's van dat merk op de weg komt dit gebrek het vaakst voor bij Jeep.

De ruwe aantallen zeggen weinig: er rijden ruim een miljoen Volkswagens rond, dus die staan bijna overal bovenaan. Onderstaande tabel deelt daarom door het wagenpark per merk.

Voorkomen van afkeurpunt 053 per merk, per 1.000 geregistreerde voertuigen
MerkPer 1.000 auto'sGeconstateerdWagenpark
Jeep0.31035.181
Suzuki0.125294.771
Land Rover0.1455.749
Mercedes-Benz0.015474.108
Citroen0.06380.541
Peugeot0.05652.848
Opel0.04648.990
Volkswagen0.051.252.669

Alleen merken met minimaal 5.000 geregistreerde personenauto's. Een hoger getal betekent niet automatisch een slechter merk: leeftijd en gebruik van het wagenpark spelen mee.

Bron: open data van de RDW (RDW open data (m9d7-ebf2, a34c-vvps, hx2c-gt7k)), verwerkt op 11-09-2026. Aantallen betreffen alle door keuringsinstanties gemelde gebreken in de dataset.