Naar de inhoud
autocontrole.nl

Afkeurpunt 597

Mistlicht voor niet volgens voorschriften

Dit is APK-afkeurpunt 597 uit de gebrekencodelijst van de RDW, in de categorie verlichting. Het werd in Nederland 31.722 keer geconstateerd bij keuringen, op 30.368 verschillende voertuigen.

Klein bedrag. Terugkerende storingen kunnen wel op bedradingsproblemen wijzen.

Geconstateerd
31.722
Voertuigen
30.368
Van alle gebreken
0.13%
Meest voorkomend
#79

Hoe vaak komt dit voor?

Dit gebrek is goed voor 0.13% van alle 24.662.334 gebreken die de RDW bij keuringen heeft geregistreerd, waarmee het op plaats 79 staat.

Het werd voor het eerst vastgelegd op 02-06-2022 en het laatst op 10-09-2026. Gemiddeld is het 1.04 keer per voertuig gemeld, dus meestal wordt het na één melding verholpen.

Bij welke merken komt dit het vaakst voor?

Afgezet tegen het aantal auto's van dat merk op de weg komt dit gebrek het vaakst voor bij Ford.

De ruwe aantallen zeggen weinig: er rijden ruim een miljoen Volkswagens rond, dus die staan bijna overal bovenaan. Onderstaande tabel deelt daarom door het wagenpark per merk.

Voorkomen van afkeurpunt 597 per merk, per 1.000 geregistreerde voertuigen
MerkPer 1.000 auto'sGeconstateerdWagenpark
Ford3.32.105630.830
BMW3.01.547516.691
Volvo3.01.369459.561
Peugeot2.71.781652.848
Renault2.51.616647.265
Opel2.41.541648.990
Toyota2.21.750786.490
Volkswagen1.72.1371.252.669

Alleen merken met minimaal 5.000 geregistreerde personenauto's. Een hoger getal betekent niet automatisch een slechter merk: leeftijd en gebruik van het wagenpark spelen mee.

Bron: open data van de RDW (RDW open data (m9d7-ebf2, a34c-vvps, hx2c-gt7k)), verwerkt op 11-09-2026. Aantallen betreffen alle door keuringsinstanties gemelde gebreken in de dataset.