Naar de inhoud
autocontrole.nl

Afkeurpunt 197

Wiel of velg ondeugdelijk

Dit is APK-afkeurpunt 197 uit de gebrekencodelijst van de RDW, in de categorie banden en wielen. Het werd in Nederland 694 keer geconstateerd bij keuringen, op 665 verschillende voertuigen.

Goedkoop te verhelpen, maar wel direct te gebruiken in de onderhandeling.

Geconstateerd
694
Voertuigen
665
Van alle gebreken
0.00%
Meest voorkomend
#384

Hoe vaak komt dit voor?

Dit gebrek is goed voor 0.00% van alle 24.662.334 gebreken die de RDW bij keuringen heeft geregistreerd, waarmee het op plaats 384 staat.

Het werd voor het eerst vastgelegd op 03-06-2022 en het laatst op 09-09-2026. Gemiddeld is het 1.04 keer per voertuig gemeld, dus meestal wordt het na één melding verholpen.

Bij welke merken komt dit het vaakst voor?

Afgezet tegen het aantal auto's van dat merk op de weg komt dit gebrek het vaakst voor bij BMW.

De ruwe aantallen zeggen weinig: er rijden ruim een miljoen Volkswagens rond, dus die staan bijna overal bovenaan. Onderstaande tabel deelt daarom door het wagenpark per merk.

Voorkomen van afkeurpunt 197 per merk, per 1.000 geregistreerde voertuigen
MerkPer 1.000 auto'sGeconstateerdWagenpark
BMW0.147516.691
Mercedes-Benz0.134474.108
Audi0.124426.579
Volkswagen0.0621.252.669
Opel0.030648.990
Peugeot0.028652.848
Toyota0.033786.490
Ford0.026630.830

Alleen merken met minimaal 5.000 geregistreerde personenauto's. Een hoger getal betekent niet automatisch een slechter merk: leeftijd en gebruik van het wagenpark spelen mee.

Bron: open data van de RDW (RDW open data (m9d7-ebf2, a34c-vvps, hx2c-gt7k)), verwerkt op 11-09-2026. Aantallen betreffen alle door keuringsinstanties gemelde gebreken in de dataset.