Naar de inhoud
autocontrole.nl

Afkeurpunt 178

Stofhoes aandrijfas beschadigd en dicht niet af

Dit is APK-afkeurpunt 178 uit de gebrekencodelijst van de RDW, in de categorie aandrijving. Het werd in Nederland 396.897 keer geconstateerd bij keuringen, op 333.498 verschillende voertuigen.

Een gescheurde hoes is goedkoop; de aandrijfas eronder is dat niet.

Geconstateerd
396.897
Voertuigen
333.498
Van alle gebreken
1.61%
Meest voorkomend
#15

Hoe vaak komt dit voor?

Dit gebrek is goed voor 1.61% van alle 24.662.334 gebreken die de RDW bij keuringen heeft geregistreerd, waarmee het op plaats 15 staat.

Het werd voor het eerst vastgelegd op 02-06-2022 en het laatst op 10-09-2026. Gemiddeld is het 1.19 keer per voertuig gemeld — dat het vaker dan één keer per auto terugkomt, wijst erop dat het regelmatig niet blijvend wordt verholpen.

Bij welke merken komt dit het vaakst voor?

Afgezet tegen het aantal auto's van dat merk op de weg komt dit gebrek het vaakst voor bij Nissan.

De ruwe aantallen zeggen weinig: er rijden ruim een miljoen Volkswagens rond, dus die staan bijna overal bovenaan. Onderstaande tabel deelt daarom door het wagenpark per merk.

Voorkomen van afkeurpunt 178 per merk, per 1.000 geregistreerde voertuigen
MerkPer 1.000 auto'sGeconstateerdWagenpark
Nissan60.415.852262.453
Volvo59.027.129459.561
Volkswagen49.361.7801.252.669
Renault44.828.996647.265
Audi39.716.943426.579
Hyundai38.714.153365.605
Opel31.920.703648.990
Peugeot21.113.797652.848

Alleen merken met minimaal 5.000 geregistreerde personenauto's. Een hoger getal betekent niet automatisch een slechter merk: leeftijd en gebruik van het wagenpark spelen mee.

Bron: open data van de RDW (RDW open data (m9d7-ebf2, a34c-vvps, hx2c-gt7k)), verwerkt op 11-09-2026. Aantallen betreffen alle door keuringsinstanties gemelde gebreken in de dataset.