Naar de inhoud
autocontrole.nl

Afkeurpunt 522

Licht- donkerscheiding dimlicht onduidelijk

Dit is APK-afkeurpunt 522 uit de gebrekencodelijst van de RDW, in de categorie verlichting. Het werd in Nederland 334.231 keer geconstateerd bij keuringen, op 275.254 verschillende voertuigen.

Klein bedrag. Terugkerende storingen kunnen wel op bedradingsproblemen wijzen.

Geconstateerd
334.231
Voertuigen
275.254
Van alle gebreken
1.36%
Meest voorkomend
#20

Hoe vaak komt dit voor?

Dit gebrek is goed voor 1.36% van alle 24.662.334 gebreken die de RDW bij keuringen heeft geregistreerd, waarmee het op plaats 20 staat.

Het werd voor het eerst vastgelegd op 02-06-2022 en het laatst op 10-09-2026. Gemiddeld is het 1.21 keer per voertuig gemeld — dat het vaker dan één keer per auto terugkomt, wijst erop dat het regelmatig niet blijvend wordt verholpen.

Bij welke merken komt dit het vaakst voor?

Afgezet tegen het aantal auto's van dat merk op de weg komt dit gebrek het vaakst voor bij Toyota.

De ruwe aantallen zeggen weinig: er rijden ruim een miljoen Volkswagens rond, dus die staan bijna overal bovenaan. Onderstaande tabel deelt daarom door het wagenpark per merk.

Voorkomen van afkeurpunt 522 per merk, per 1.000 geregistreerde voertuigen
MerkPer 1.000 auto'sGeconstateerdWagenpark
Toyota63.449.847786.490
Suzuki56.716.712294.771
Citroen51.819.724380.541
Peugeot43.728.558652.848
Opel28.818.692648.990
Ford26.916.982630.830
Renault25.616.578647.265
Volkswagen18.423.0541.252.669

Alleen merken met minimaal 5.000 geregistreerde personenauto's. Een hoger getal betekent niet automatisch een slechter merk: leeftijd en gebruik van het wagenpark spelen mee.

Bron: open data van de RDW (RDW open data (m9d7-ebf2, a34c-vvps, hx2c-gt7k)), verwerkt op 11-09-2026. Aantallen betreffen alle door keuringsinstanties gemelde gebreken in de dataset.