Naar de inhoud
autocontrole.nl

Afkeurpunt 190

Slijtage/beschadiging wiellager hoorbaar of voelbaar

Dit is APK-afkeurpunt 190 uit de gebrekencodelijst van de RDW, in de categorie wielophanging. Het werd in Nederland 314.184 keer geconstateerd bij keuringen, op 286.668 verschillende voertuigen.

Draagarmen, fuseekogels en lagers zijn arbeidsintensief om te vervangen.

Geconstateerd
314.184
Voertuigen
286.668
Van alle gebreken
1.27%
Meest voorkomend
#22

Hoe vaak komt dit voor?

Dit gebrek is goed voor 1.27% van alle 24.662.334 gebreken die de RDW bij keuringen heeft geregistreerd, waarmee het op plaats 22 staat.

Het werd voor het eerst vastgelegd op 02-06-2022 en het laatst op 10-09-2026. Gemiddeld is het 1.10 keer per voertuig gemeld, dus meestal wordt het na één melding verholpen.

Bij welke merken komt dit het vaakst voor?

Afgezet tegen het aantal auto's van dat merk op de weg komt dit gebrek het vaakst voor bij Suzuki.

De ruwe aantallen zeggen weinig: er rijden ruim een miljoen Volkswagens rond, dus die staan bijna overal bovenaan. Onderstaande tabel deelt daarom door het wagenpark per merk.

Voorkomen van afkeurpunt 190 per merk, per 1.000 geregistreerde voertuigen
MerkPer 1.000 auto'sGeconstateerdWagenpark
Suzuki57.416.925294.771
Toyota53.842.339786.490
Citroen53.620.385380.541
Peugeot40.126.149652.848
Renault31.120.142647.265
Ford30.619.325630.830
Volkswagen23.829.8351.252.669
Opel18.211.801648.990

Alleen merken met minimaal 5.000 geregistreerde personenauto's. Een hoger getal betekent niet automatisch een slechter merk: leeftijd en gebruik van het wagenpark spelen mee.

Bron: open data van de RDW (RDW open data (m9d7-ebf2, a34c-vvps, hx2c-gt7k)), verwerkt op 11-09-2026. Aantallen betreffen alle door keuringsinstanties gemelde gebreken in de dataset.