Naar de inhoud
autocontrole.nl

Afkeurpunt 431

Opspatafscherming ontbreekt

Dit is APK-afkeurpunt 431 uit de gebrekencodelijst van de RDW, in de categorie carrosserie en roest. Het werd in Nederland 19.572 keer geconstateerd bij keuringen, op 16.177 verschillende voertuigen.

Roest aan dragende delen is de duurste categorie en komt altijd terug.

Geconstateerd
19.572
Voertuigen
16.177
Van alle gebreken
0.08%
Meest voorkomend
#106

Hoe vaak komt dit voor?

Dit gebrek is goed voor 0.08% van alle 24.662.334 gebreken die de RDW bij keuringen heeft geregistreerd, waarmee het op plaats 106 staat.

Het werd voor het eerst vastgelegd op 02-06-2022 en het laatst op 10-09-2026. Gemiddeld is het 1.21 keer per voertuig gemeld — dat het vaker dan één keer per auto terugkomt, wijst erop dat het regelmatig niet blijvend wordt verholpen.

Bij welke merken komt dit het vaakst voor?

Afgezet tegen het aantal auto's van dat merk op de weg komt dit gebrek het vaakst voor bij Dethleffs.

De ruwe aantallen zeggen weinig: er rijden ruim een miljoen Volkswagens rond, dus die staan bijna overal bovenaan. Onderstaande tabel deelt daarom door het wagenpark per merk.

Voorkomen van afkeurpunt 431 per merk, per 1.000 geregistreerde voertuigen
MerkPer 1.000 auto'sGeconstateerdWagenpark
Dethleffs0.116.738
Land Rover0.0155.749
Volvo0.03459.561
Mercedes-Benz0.03474.108
Peugeot0.01652.848
Toyota0.01786.490

Alleen merken met minimaal 5.000 geregistreerde personenauto's. Een hoger getal betekent niet automatisch een slechter merk: leeftijd en gebruik van het wagenpark spelen mee.

Bron: open data van de RDW (RDW open data (m9d7-ebf2, a34c-vvps, hx2c-gt7k)), verwerkt op 11-09-2026. Aantallen betreffen alle door keuringsinstanties gemelde gebreken in de dataset.