Naar de inhoud
autocontrole.nl

Afkeurpunt 395

Voorruitontdooiing en ontwaseming werkt niet

Dit is APK-afkeurpunt 395 uit de gebrekencodelijst van de RDW, in de categorie zicht. Het werd in Nederland 20.459 keer geconstateerd bij keuringen, op 19.366 verschillende voertuigen.

Ruitenwissers, sproeiers en ontwaseming. Zelden een groot bedrag.

Geconstateerd
20.459
Voertuigen
19.366
Van alle gebreken
0.08%
Meest voorkomend
#103

Hoe vaak komt dit voor?

Dit gebrek is goed voor 0.08% van alle 24.662.334 gebreken die de RDW bij keuringen heeft geregistreerd, waarmee het op plaats 103 staat.

Het werd voor het eerst vastgelegd op 02-06-2022 en het laatst op 10-09-2026. Gemiddeld is het 1.06 keer per voertuig gemeld, dus meestal wordt het na één melding verholpen.

Bij welke merken komt dit het vaakst voor?

Afgezet tegen het aantal auto's van dat merk op de weg komt dit gebrek het vaakst voor bij Renault.

De ruwe aantallen zeggen weinig: er rijden ruim een miljoen Volkswagens rond, dus die staan bijna overal bovenaan. Onderstaande tabel deelt daarom door het wagenpark per merk.

Voorkomen van afkeurpunt 395 per merk, per 1.000 geregistreerde voertuigen
MerkPer 1.000 auto'sGeconstateerdWagenpark
Renault4.73.040647.265
Citroen2.81.069380.541
Nissan2.6678262.453
Peugeot2.11.402652.848
Fiat2.1665310.243
Opel1.91.225648.990
Mercedes-Benz1.7795474.108
Volkswagen1.21.5321.252.669

Alleen merken met minimaal 5.000 geregistreerde personenauto's. Een hoger getal betekent niet automatisch een slechter merk: leeftijd en gebruik van het wagenpark spelen mee.

Bron: open data van de RDW (RDW open data (m9d7-ebf2, a34c-vvps, hx2c-gt7k)), verwerkt op 11-09-2026. Aantallen betreffen alle door keuringsinstanties gemelde gebreken in de dataset.