Naar de inhoud
autocontrole.nl

Afkeurpunt 392

Ruitensproeierinstallatie werkt niet

Dit is APK-afkeurpunt 392 uit de gebrekencodelijst van de RDW, in de categorie zicht. Het werd in Nederland 137.732 keer geconstateerd bij keuringen, op 130.744 verschillende voertuigen.

Ruitenwissers, sproeiers en ontwaseming. Zelden een groot bedrag.

Geconstateerd
137.732
Voertuigen
130.744
Van alle gebreken
0.56%
Meest voorkomend
#36

Hoe vaak komt dit voor?

Dit gebrek is goed voor 0.56% van alle 24.662.334 gebreken die de RDW bij keuringen heeft geregistreerd, waarmee het op plaats 36 staat.

Het werd voor het eerst vastgelegd op 02-06-2022 en het laatst op 10-09-2026. Gemiddeld is het 1.05 keer per voertuig gemeld, dus meestal wordt het na één melding verholpen.

Bij welke merken komt dit het vaakst voor?

Afgezet tegen het aantal auto's van dat merk op de weg komt dit gebrek het vaakst voor bij Fiat.

De ruwe aantallen zeggen weinig: er rijden ruim een miljoen Volkswagens rond, dus die staan bijna overal bovenaan. Onderstaande tabel deelt daarom door het wagenpark per merk.

Voorkomen van afkeurpunt 392 per merk, per 1.000 geregistreerde voertuigen
MerkPer 1.000 auto'sGeconstateerdWagenpark
Fiat18.95.870310.243
Renault14.29.183647.265
Opel13.68.794648.990
Peugeot12.27.995652.848
Volkswagen12.014.9801.252.669
Ford11.47.219630.830
BMW11.25.777516.691
Toyota7.96.211786.490

Alleen merken met minimaal 5.000 geregistreerde personenauto's. Een hoger getal betekent niet automatisch een slechter merk: leeftijd en gebruik van het wagenpark spelen mee.

Bron: open data van de RDW (RDW open data (m9d7-ebf2, a34c-vvps, hx2c-gt7k)), verwerkt op 11-09-2026. Aantallen betreffen alle door keuringsinstanties gemelde gebreken in de dataset.