Naar de inhoud
autocontrole.nl

Afkeurpunt 393

Ruitensproeierinstallatie werkt niet goed

Dit is APK-afkeurpunt 393 uit de gebrekencodelijst van de RDW, in de categorie zicht. Het werd in Nederland 153.085 keer geconstateerd bij keuringen, op 145.386 verschillende voertuigen.

Ruitenwissers, sproeiers en ontwaseming. Zelden een groot bedrag.

Geconstateerd
153.085
Voertuigen
145.386
Van alle gebreken
0.62%
Meest voorkomend
#31

Hoe vaak komt dit voor?

Dit gebrek is goed voor 0.62% van alle 24.662.334 gebreken die de RDW bij keuringen heeft geregistreerd, waarmee het op plaats 31 staat.

Het werd voor het eerst vastgelegd op 02-06-2022 en het laatst op 10-09-2026. Gemiddeld is het 1.05 keer per voertuig gemeld, dus meestal wordt het na één melding verholpen.

Bij welke merken komt dit het vaakst voor?

Afgezet tegen het aantal auto's van dat merk op de weg komt dit gebrek het vaakst voor bij Fiat.

De ruwe aantallen zeggen weinig: er rijden ruim een miljoen Volkswagens rond, dus die staan bijna overal bovenaan. Onderstaande tabel deelt daarom door het wagenpark per merk.

Voorkomen van afkeurpunt 393 per merk, per 1.000 geregistreerde voertuigen
MerkPer 1.000 auto'sGeconstateerdWagenpark
Fiat21.26.580310.243
Renault17.010.993647.265
Peugeot15.19.851652.848
Citroen15.05.709380.541
Opel14.39.281648.990
Ford12.78.038630.830
Volkswagen12.415.5301.252.669
Toyota9.57.448786.490

Alleen merken met minimaal 5.000 geregistreerde personenauto's. Een hoger getal betekent niet automatisch een slechter merk: leeftijd en gebruik van het wagenpark spelen mee.

Bron: open data van de RDW (RDW open data (m9d7-ebf2, a34c-vvps, hx2c-gt7k)), verwerkt op 11-09-2026. Aantallen betreffen alle door keuringsinstanties gemelde gebreken in de dataset.