Naar de inhoud
autocontrole.nl

Afkeurpunt 389

Ruitenwisserinstallatie werkt niet goed

Dit is APK-afkeurpunt 389 uit de gebrekencodelijst van de RDW, in de categorie zicht. Het werd in Nederland 64.178 keer geconstateerd bij keuringen, op 62.937 verschillende voertuigen.

Ruitenwissers, sproeiers en ontwaseming. Zelden een groot bedrag.

Geconstateerd
64.178
Voertuigen
62.937
Van alle gebreken
0.26%
Meest voorkomend
#57

Hoe vaak komt dit voor?

Dit gebrek is goed voor 0.26% van alle 24.662.334 gebreken die de RDW bij keuringen heeft geregistreerd, waarmee het op plaats 57 staat.

Het werd voor het eerst vastgelegd op 02-06-2022 en het laatst op 10-09-2026. Gemiddeld is het 1.02 keer per voertuig gemeld, dus meestal wordt het na één melding verholpen.

Bij welke merken komt dit het vaakst voor?

Afgezet tegen het aantal auto's van dat merk op de weg komt dit gebrek het vaakst voor bij Suzuki.

De ruwe aantallen zeggen weinig: er rijden ruim een miljoen Volkswagens rond, dus die staan bijna overal bovenaan. Onderstaande tabel deelt daarom door het wagenpark per merk.

Voorkomen van afkeurpunt 389 per merk, per 1.000 geregistreerde voertuigen
MerkPer 1.000 auto'sGeconstateerdWagenpark
Suzuki8.72.567294.771
Toyota6.85.330786.490
Citroen6.52.473380.541
Peugeot5.93.848652.848
Opel5.63.657648.990
Renault5.23.375647.265
Ford4.32.740630.830
Volkswagen3.54.3961.252.669

Alleen merken met minimaal 5.000 geregistreerde personenauto's. Een hoger getal betekent niet automatisch een slechter merk: leeftijd en gebruik van het wagenpark spelen mee.

Bron: open data van de RDW (RDW open data (m9d7-ebf2, a34c-vvps, hx2c-gt7k)), verwerkt op 11-09-2026. Aantallen betreffen alle door keuringsinstanties gemelde gebreken in de dataset.