Naar de inhoud
autocontrole.nl

Afkeurpunt 298

Luchtlekkage systeemfunctionaliteit aangetast

Dit is APK-afkeurpunt 298 uit de gebrekencodelijst van de RDW, in de categorie lekkage. Het werd in Nederland 3.276 keer geconstateerd bij keuringen, op 3.173 verschillende voertuigen.

Vraag waar de lekkage vandaan komt — motor en transmissie zijn andere bedragen dan een slang.

Geconstateerd
3.276
Voertuigen
3.173
Van alle gebreken
0.01%
Meest voorkomend
#241

Hoe vaak komt dit voor?

Dit gebrek is goed voor 0.01% van alle 24.662.334 gebreken die de RDW bij keuringen heeft geregistreerd, waarmee het op plaats 241 staat.

Het werd voor het eerst vastgelegd op 02-06-2022 en het laatst op 10-09-2026. Gemiddeld is het 1.03 keer per voertuig gemeld, dus meestal wordt het na één melding verholpen.

Bij welke merken komt dit het vaakst voor?

Afgezet tegen het aantal auto's van dat merk op de weg komt dit gebrek het vaakst voor bij Seat.

De ruwe aantallen zeggen weinig: er rijden ruim een miljoen Volkswagens rond, dus die staan bijna overal bovenaan. Onderstaande tabel deelt daarom door het wagenpark per merk.

Voorkomen van afkeurpunt 298 per merk, per 1.000 geregistreerde voertuigen
MerkPer 1.000 auto'sGeconstateerdWagenpark
Seat0.03233.463
Mercedes-Benz0.05474.108
Suzuki0.03294.771
Peugeot0.05652.848
Fiat0.02310.243
Volkswagen0.081.252.669
Audi0.02426.579
Skoda0.01313.432

Alleen merken met minimaal 5.000 geregistreerde personenauto's. Een hoger getal betekent niet automatisch een slechter merk: leeftijd en gebruik van het wagenpark spelen mee.

Bron: open data van de RDW (RDW open data (m9d7-ebf2, a34c-vvps, hx2c-gt7k)), verwerkt op 11-09-2026. Aantallen betreffen alle door keuringsinstanties gemelde gebreken in de dataset.