Naar de inhoud
autocontrole.nl

Afkeurpunt 239

Schokdemper ondeugdelijk bevestigd

Dit is APK-afkeurpunt 239 uit de gebrekencodelijst van de RDW, in de categorie wielophanging. Het werd in Nederland 37.902 keer geconstateerd bij keuringen, op 35.342 verschillende voertuigen.

Draagarmen, fuseekogels en lagers zijn arbeidsintensief om te vervangen.

Geconstateerd
37.902
Voertuigen
35.342
Van alle gebreken
0.15%
Meest voorkomend
#71

Hoe vaak komt dit voor?

Dit gebrek is goed voor 0.15% van alle 24.662.334 gebreken die de RDW bij keuringen heeft geregistreerd, waarmee het op plaats 71 staat.

Het werd voor het eerst vastgelegd op 02-06-2022 en het laatst op 10-09-2026. Gemiddeld is het 1.07 keer per voertuig gemeld, dus meestal wordt het na één melding verholpen.

Bij welke merken komt dit het vaakst voor?

Afgezet tegen het aantal auto's van dat merk op de weg komt dit gebrek het vaakst voor bij Fiat.

De ruwe aantallen zeggen weinig: er rijden ruim een miljoen Volkswagens rond, dus die staan bijna overal bovenaan. Onderstaande tabel deelt daarom door het wagenpark per merk.

Voorkomen van afkeurpunt 239 per merk, per 1.000 geregistreerde voertuigen
MerkPer 1.000 auto'sGeconstateerdWagenpark
Fiat35.410.994310.243
Saab17.555631.845
Chevrolet10.860255.569
Ford5.63.547630.830
Suzuki3.51.039294.771
Hyundai2.1770365.605
BMW1.4700516.691
Peugeot1.1737652.848

Alleen merken met minimaal 5.000 geregistreerde personenauto's. Een hoger getal betekent niet automatisch een slechter merk: leeftijd en gebruik van het wagenpark spelen mee.

Bron: open data van de RDW (RDW open data (m9d7-ebf2, a34c-vvps, hx2c-gt7k)), verwerkt op 11-09-2026. Aantallen betreffen alle door keuringsinstanties gemelde gebreken in de dataset.