Naar de inhoud
autocontrole.nl

Afkeurpunt 978

Ontgrendeling rugleuning werkt niet (goed)

Dit is APK-afkeurpunt 978 uit de gebrekencodelijst van de RDW, in de categorie overig. Het werd in Nederland 2.607 keer geconstateerd bij keuringen, op 2.455 verschillende voertuigen.

Vraag de verkoper om toelichting bij dit punt.

Geconstateerd
2.607
Voertuigen
2.455
Van alle gebreken
0.01%
Meest voorkomend
#265

Hoe vaak komt dit voor?

Dit gebrek is goed voor 0.01% van alle 24.662.334 gebreken die de RDW bij keuringen heeft geregistreerd, waarmee het op plaats 265 staat.

Het werd voor het eerst vastgelegd op 02-06-2022 en het laatst op 10-09-2026. Gemiddeld is het 1.06 keer per voertuig gemeld, dus meestal wordt het na één melding verholpen.

Bij welke merken komt dit het vaakst voor?

Afgezet tegen het aantal auto's van dat merk op de weg komt dit gebrek het vaakst voor bij Ford.

De ruwe aantallen zeggen weinig: er rijden ruim een miljoen Volkswagens rond, dus die staan bijna overal bovenaan. Onderstaande tabel deelt daarom door het wagenpark per merk.

Voorkomen van afkeurpunt 978 per merk, per 1.000 geregistreerde voertuigen
MerkPer 1.000 auto'sGeconstateerdWagenpark
Ford1.1671630.830
Fiat0.9268310.243
Seat0.5125233.463
Nissan0.388262.453
Opel0.3206648.990
Renault0.3195647.265
Volkswagen0.33671.252.669
Peugeot0.185652.848

Alleen merken met minimaal 5.000 geregistreerde personenauto's. Een hoger getal betekent niet automatisch een slechter merk: leeftijd en gebruik van het wagenpark spelen mee.

Bron: open data van de RDW (RDW open data (m9d7-ebf2, a34c-vvps, hx2c-gt7k)), verwerkt op 11-09-2026. Aantallen betreffen alle door keuringsinstanties gemelde gebreken in de dataset.